THINK organized.... BE organized!

The School Supply Lists and How Much It All Cost . . .

Item Price
3rdGrade:• 4 solid colored paper pocket folders w/prongs

• 1 composition book (100 pages)

• 1 package red pens

• 1 pink eraser

• 1 pkg. (blue, pink, green, yellow) highlighters

• 1 – 1 1/2” white binder

• 1 set 5 notebook dividers (Avery write on)

• 1 set of 12-48 sharpened colored pencils

• 1 ten count Classic Crayola markers

• 36 sharpened #2 Ticonderoga only pencils *

• 1 personal pencil sharpener

• 1 pkg. 3 x 5 index cards

• 2 glue sticks

• 2 boxes of soft tissues

• 1 package antibacterial wipes

• 1 pair pointed scissors

• 1 12-inch ruler

• (4) 70-100 sheet spiral notebooks (wide ruled)

• 2 reams wide-ruled paper

• 1 package graph paper (quarter inch squares)

•  calculator

• 1 supply/pencil box (no character or cartoon decoration)

• 2 roll clear tape

• 1 roll masking tape

• 1 pkg. multi-colored construction paper

 $0.15/each

$0.40/each

$0.97 10pk.

$0.97 2pk.

$1.47 5pk.

$2.00

$1.22

$0.97 12pk.

$1.97

$4.32

$0.50

$0.64

$0.40 2pk.

$0.87/each

$3.97 80count

$0.74 #5 size

$0.50

$0.20 each

$.75 each

$1.47

$1.00

$0.57

$1.08 each

$0.77

$1.97 99 sheets

1stGrade:1 set of 8 color watercolor paints

1 set of 16 color Crayola colored pencils

1 set of Crayola 24 color crayons

2 different colored pencil bags (flat zipper type)

1 pair of Fiskar blunt tipped scissors

24 no.2 Ticonderogaonly pencils *

8 glue sticks

1 box of tissue

2 package of antibacterial hand wipes

1 roll of paper towels

1 roll of gloss finish transparent Scotch tape (w/dispenser)

1 box of zip-lock sandwich-sized bags

1 package colored construction paper, assorted colors (11×18)

 $1.97

$0.97 12pk.

$0.40

$1.94 for 2

$0.74

$2.88

$1.60

$0.87

$3.28

$0.64

$1.07

$1.97

$1.97

Supply list for music: (for both boys)12 pencils (we added two from home)

1 eight or sixteen count crayon box

1 ream copy paper

 $.47 10pk.

$0.19 24count

$2.97 ream

Grand Total: $56.70

All of these school supplies were purchased at Wal-Mart except the items with a star which were purchased online through Amazon.com.

             This is a great way for me to budget for next year and see if I can get even better deals!

            When all is said and done I feel pretty good about the deals I got except for the tape.  I found out later that I can get three rolls of gloss finish tape for a dollar at the Dollar Store.  Oh well, at least I got the kind with more footage per roll so my kids won’t run out.  That is unless they are being taped to their chair by their teacher and then I would go out and buy her more.  :- )

 

Written by

Sue is a former Professional Organizer who left the field to pursue being The Mom. She is currently employed by her four children, Tyler (8), Bradley (6), Katelyn (4) and Breanna (2.5). As The Mom, Sue's days are filled with dirty diapers, loud kids, lots of messes and tons of fun adventures. She's paid daily in Hugs and Kisses and occasionally receives bonuses paid out in Thank Yous. Sue is the luckiest woman alive since she is married to the ever so handsome, Super Man (a.k.a. Corey). In her spare time Sue likes to sleep, eat doughnuts and sleep some more. Check out more posts from Sue at Tried and True Mommy

One thought on “The School Supply Lists and How Much It All Cost . . .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>